יום שבת, 16 באוגוסט 2014

Raspberry Pi - Starting Guideאם חשבתם ש Raspberry PI יעבור לידי ואני לא אתייחס אליו אז טעיתם, הלוח הזה שינה את כללי המשחק בכל הקשור למערכות Embedded ו SOC, הוא זול ,פשוט ומגיע עם מגוון רחב של חיבורים, אין משהו שלא עשו איתו ממערכות פשוטות למחשבי על, הוא תוכנן ע"י ארגון צדקה בשם Raspberry Pi Foundation שמטרתו ללמד מדעי המחשב באופן חופשי בעולם.

הסדרה מכילה 3 דגמים עם את אותו מעבד ARM 700MHZ (בנתיים) וההבדלים העיקריים הם בציוד היקפי (Peripherals) שמשתנים מדגם לדגם ומשפיעים על המחיר.

www.sparkfun.comדרישות

 • Raspberry PI Model B
 • SDCard 8 GB
 • TFT Monitor
 • Keyboard + Mouse
 • LED
 • 330ohm Resistor
 • Breadboard
 • Wires
שימו לב!
 • יש לחבר לספק 5V בלבד!
 • חשוב לזכור שהפינים של ה 5V מוגבלים עד 300ma וה 3.3V עד 50ma.

התקנה

יש להוריד את קבצי ההתקנה של מערכת ההפעלה מהאתר הרשמי, קיימות גרסאות שונות של Linux שניתן להתקין, יש גרסת Noobs למשתמשים חדשים שמאפשרת התקנה מהירה ונוחה.

http://www.raspberrypi.org/downloads/


לפני ההתקנה של מערכת ההפעלה יש לוודא שהכרטיס ה SD עבר פורמט, ניתן לבצע זאת בעזרת SD Formatter שבהורדה חינם מהאתר של SDCard, או באמצעות הפורמט של Windows אבל בחלק מהכרטיסים זה עלול לגרום לאיטיות ולבעיות.

https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/

לאחר סיום הפורמט נפתח את קובץ ה Zip ונעתיק את התוכן שלו ל SDcard, נחבר מקלדת ומסך ואפשר לומר שסיימנו, הלוח מגיע עם כניסת HDMI שניתן לחבר לכל טלויזיה או מסך וחיבור S-Video סטנדרטי למסכים קצת יותר פרימיטביים לצורך הדוגמה אני משתמש במסך בגודל 5 אינץ שמתאים בעיקר לרכב שרכשתי מ DX תמורת 40$ היתרון שלו על פני שאר המסכים שניתן גם לחבר VGA, בדר"כ המסכים האלה מגיעים ללא ספק כוח ודורשים 12V אבל הצלחתי להפעיל אותו ב 9V ואני מאמין שאפשר גם בפחות.

סיני זול שעושה את עבודה.


במהלך ה Boot של הלוח ניתן ללחוץ Shift 3 על מנת להעביר את התצוגה ל S-Video ב PAL ומשם להמשיך בהתקנה, קובץ ההתקנה מכיל מספר distributions של Linux מותאמות ל Raspberry Pi, אבל מומלץ להשתמש ב Raspbian שהיא הפופלרית ביותר.

שתו קפה יש זמן...

בסיום ההתקנה הלוח יעשה Boot ויעלה מסך הגדרות הם מספר אפשרויות, קודם כל מומלץ להחליף את סיסמאת ה Default שהיא raspberry עבור משתמש PI, ניתן להגדיר Overclock ועוד כל מיני דברים, תמיד אפשר לחזור למסך הזה ע"י הפקודה raspi-config עם Sudo.


Overclock - נחמד!

בסיום יעלה לנו הטרמינל הרגיל של Linux, בעזרת הפקודה startx נעבור לממשק חלונאי:

ואוו...

קוד

המערכת מוכנה ואפשר להתחיל לכתוב את הקוד הראשון, בעבר הדגמתי כיצד לתכנת פינים ב BeagleBone וזה לא כלכך שונה מה PI, כי נחזור על אותה קלישאה ישנה שהכל ב Linux זה קובץ וכל מה שנשאר זה לפתוח אותו ולכתוב בו ערך באיזה שפה שנרצה, במקרה של ה PI שפת ה Python מגיעה כחלק מהמערכת אבל לפני הקוד חשוב להכיר את הפינים עצמם.

26 פינים שחלקם עם שימוש נוסף

26 פינים שבחלקם ניתן לעשות יותר משימוש אחד, ניתן לעבוד עם מספר ממשקים שונים (UART,SPI,I2C), במערכת מגיעה סביבת פיתוח פשוטה של Python שנקרא IDLE שבעזרתו נכתוב את הקוד, אם לא בא לכם לעבוד ישירות על הלוח ניתן להתחבר אליו בעזרת SSH.


#add Libraries
import RPi.GPIO as GPIO

#use board pins
GPIO.setmode(GPIO.BOARD)
#selected pin
pin = 7
#set GPIO as output
GPIO.setup(pin, GPIO.OUT)

#set flag false
status = False

while True:
if status == False:
GPIO.output(pin,GPIO.LOW)
status = True
else:
GPIO.output(pin,GPIO.HIGH)
status = False
x = raw_input('Press Key!')

מבנה סופיסרט הדגמה
סיכום

הלוח הזה פשוט מדהים, אפשר לעשות איתו הכל ויש סביבו קהילה ענקית של מפתחים ,כל יום נולד בעזרתו פרוייקט חדש, הוא גרם לירידת מחירים רצינית בתחום וקבע רף חדש של 40$ ללוח, בקיצור מדובר על מחשב קטן שמתאים לצרכים בסיסיים ואפילו מעבר לכך.

יש פטל?2 comments:

 1. היי
  קניתי את המוצר ואני מנסה להתקין WINDOWS למישהו יש מושג איך עושים זאת?

  השבמחק
 2. אתה לא יכול להתקין עליו Windows, זו ארכיטקטורת מעבד שונה, באתר Raspberry PI הרשמי יש מספר גרסאות לינוקס תואמות לשימוש:

  http://www.raspberrypi.org/downloads/

  השבמחק