יום חמישי, 21 באפריל 2011

Hard Drive Starting Guide

טרגדיה!! נמחק לי ה Hard Disk! מה אני יעשה איך אני אשחזר את הנתונים שלי?! עם מי לדבר? זה חלק מהשאלות שאתה שואל את עצמך כאשר עוברת עליך "טרגדיה" כזאת... אז דבר ראשון תנו לשבור לכם מיתוס, המידע בדיסק לא נעלם, אלא נשאר אלא אם כן נדרש המקום ע"י מערכת ההפעלה שלנו, כוננים קשיחים זה החלק הנע היחידי שנשאר עוד במחשבים (חוץ מהמאוררים) ועם הזמן המערכות שבו נשחקות כמו שהרכב שלנו נשחק, אבל אני לא רוצה להאשים את הכוננים על כך שהם לא אמינים, הם שירתו אותנו שנים רבות ואני מאמין שהם ישרתו אותנו עוד למרות שתכנולוגיות חדשות ושיפורים מראים עולם טוב יותר ובקרוב החלק הפרימטיבי הזה יוחלף בזיכרון Flash מהיר ועצבני, רק חשוב לי להדגיש כל הקשור לקבצים שנמחקו או כוננים שנדפקו לא קרו בגלל עייפות החומרים אלא בגלל טעויות משתמשים.

במאמר זה נכיר את המנגנון הזה וכיצד הוא עובד, בנוסף נשחזר כונן שנמחק ,לצורך העניין אני יקריב HD של 10 GB ישן.

המקומות הנסתרים של הכוננים הקשיחים:

כשפותחים כונן מהשקית, מקבלים קופסה כסופה עם כמה פינים שיוצאים החוצה , מחברים למחשב והעסק מתחיל לעבוד, בלי יותר מידי שאלות, למרבית האנשים זה מובן מאליו הקופסאות הכסופות האלה, אבל בתוכן קיים עולם עצום של אלקטרוניקה ופיזיקה.

אז איך בדיוק זה עובד?

הרעיון שמשותף לכל הכוננים זאת היכולת לאגור מידע, השאלה איך אפשר לאגור אותו? , נקודת ההתחלה עבורנו שהשפה של המחשב היא בינארית, המחשב מכיר 0 או 1 ולא יותר מזה, זה נשמע כמו מתג חשמלי שנדלק ונכבה ע"י פעולה של המשתמש, עכשיו תחשבו לכם על מיליונים של מתגים כאלה, שנשלטים ע"י תוכנה שלוקחת את המידע שלנו מאחסנת אותו בעזרת הדלקה וכיבוי של המתגים, אבל ברגע שתהיה לנו אפסקת חשמל כל המתגים היו מתאפסים והמידע היה נעלם, על מנת שנוכל לאגור את המידע שלנו נכנס פה אלמנט גאוני והוא המגנט, אפשר למגנט ולבטל מיגנוט במתכות ובצורה זו קיבלנו את ה 0 וה 1 שאנחנו צריכים.

אז אחרי התיאוריה נעבור לתכלס:


בפירוק הבסיסי אנחנו מקבלים 3 חלקים - עטיפה, מנגנון מכני ומנגנון אלקטרוני, המנגנון האלקטרוני מנהל לנו את המידע מול המנגנון המכני.

המנגנון המכני:


פירוק מנגנון המכני הוא עדין ומסובך ולא מומלץ לעשות את זה בבית אלא בחדר נקי עם מסכה על הפנים ,כל מגע לא נכון עלול להרוס את הדיסק לצמיתות.


  1. דיסק מתכת (אלומניום) שמכיל את המידע לפעמים יש יותר מדיסק אחת.
  2. מנוע שמסתובב בין 5,400 עד 15,000 סיבובים בדקה.
   3.  ראשי מחט שממגנטים נקודות ע"ג הדיסק.
   4.  נקודת החיבור עם המנגנון האלקטרוני.
   5.  חתיכת פלסטיק ששומרת על הציר של המחט ומונעת ממנה לחרוג מחוץ לדיסק.
   6.  מגנט עליון
   7.  מגנט תחתון.

כל מערכת הפעלה מכילה מיפוי עבור הכונן לפי השיטות שלה ב Windows למשל זה נקרא FAT - File Allocation Table שנכתב ע"י ביל גייטס בשלבים הראשונים של האימפריה ועבר שיפורים במהלך השנים, FAT מכיל מפה של נקודות המידע על הדיסק שנקראות Sectors וברגע שהכונן רוצה לכתוב או לקרוא הוא מעביר למחט את המיפוי של ה Sector.

שחזור מידע מדיסק שנמחק:

אז כמו שאמרתי בהתחלה המידע לא באמת נעלם אלא אם מערכת ההפעלה מבקשת את המקום, המתגים בדיסק עדיין דלוקים לפי המידע שהיה לפני שהדיסק נמחק, בעזרת EnCase תוכנה מעולם ה Forensic ניתן לשחזר מידע שנמחק.

יצירת Case חדש.


הכנסת הפרטים של ה"תיק שלנו" ובחירת הכונן שאותו אנחנו רוצים לשחזרביצוע Recover Folder יחשוף לנו את הקבצים והספריות שנמחקו.

בחירת הקובץ או הספרייה שאנחנו רוצים לשחזר


 
שחזור המידע.


סרט הדגמה:
 
בהצלחה...

תגובה 1:

  1. יופי של פוסט. מי שזקוק לעזרה חיצונית, מומלץ לפנות לחברת טיק טק: http://www.tictac.co.il/

    השבמחק