יום שבת, 3 במרץ 2012

Arduino Starting Guide


מי שלא מכיר אז כדאי שיכיר מדובר בדבר החם ביותר שהאטלקים המציאו אחרי Ferrari, לוח קטן ופשוט שנועד במקור לעזור לתלמידים באלקטרוניקה אי שם באיטליה, הוא הפך לפופלרי בזכות הגדרתו כ Open Hardware ובעצם מאפשר לכל אחד לבנות אותו באיזו צורה שהוא רוצה וכמובן בעלות נמוכה , אפשר למצוא מגוון רחב של לוחות מבוססים על מעבד ATmega:ניתן למצוא גרסאות מבוססות על ARM Cortex M3 32Bit.

מה אפשר לעשות איתו?

בגדול הוא בעיקר ללימוד ולמימוש קונספטים באלקטרוניקה ופיתוח עבור מערכות משובצות מחשב, ניתן לחבר אליו מגוון רכיבים כמו חיישנים, מנועים ואחסון ולדגום אותם בעזרת חיבור סיראלי (RS-232) , ניתן להלביש עליו רכיבים ייעודיים הנקראים Shields שלוקחים את ה Arduino צעד קדימה , מדובר על לוחות שמתלבשים כמו חליפה על חיבורי ה IO והחשמל שבלוח ומאפשרים לנו לעבוד על רכיבים קצת יותר מורכבים  כמו   GPS , BlueTooth, Wifi, Ethernet, LCD וכו'.ניתן לחבר סוגים שונים של חיישנים כמו גז, תנועה, לחץ , זיהוי קול, אור והרשימה עוד הארוכה.
המפתחים של Arduino נתנו לנו סביבה חינמית לפיתוח שמבוססת על שפה שמזכירה מאוד את C אבל הרבה יותר פשוטה, לדוגמה כל תוכנית מתחילה עם הפונקציה Setup שבעצם מקבילה ל Init בשפות אחרות, נאתחל בה את הערכים בתוכנית , ואח"כ תרוץ הפונקציה Loop שהיא לולאה אינסופית שמטפלת ב IO.

int buttonPin = 2;

void setup()
{
  Serial.begin(57600);
  pinMode(buttonPin, INPUT);
}

void loop()
{
  // ...
}

התוכנית הראשונה שאני מדגים היא עבודה עם Led , התוכנית תתחבר ל Pin 13, שמוגדר כ  OnBoard Led, בנוסף נגדיר חיבור Serial על מנת להוציא הודעות למסך.

int ledPin = 13;             

void setup()
{
  pinMode(ledPin, OUTPUT);     
}

void loop()
{
  digitalWrite(ledPin, HIGH);   
  delay(1000);                 
  digitalWrite(ledPin, LOW); 
  delay(1000);                 
}


 אפשר להגיד שיש בלוח את כל הדברים שאנחנו צריכים: עבודה עם Type מגוונים כמו String, Float, Array , עבודה עם Interrupts , שעונים וכו' (לרשימת ה Reference המלאה לחץ כאן),  באמת לא חסכו , קיימים Libraries ייעודים לטיפול ב Servo , Serial, Android ועוד (לרשימה הרשמית לחץ כאן) , חינמי ו Open Source.

הסביבה עצמה מאוד פשוטה ונתנת להורדה מכאן בחינם,  היא מורכבת מסרגל כלים פשוט שמאפשר לעשות Compile לתוכנית להוריד אותה ללוח ולנטר אותה בעזרת חיבור Serial ,ששכחתי להגיד שהלוחות מגיעים עם חיבור Usb שגם מקור הכוח וגם מאפשר לנו לתקשר עם הלוח בעזרת חיבור Serial, וכמובן עורך טקסט צבעוני. Shell לצפיה בהודעות שחוזרות.


סיכום (איזו התרגשות!):

בהחלט מוצר נפלא שמאפשר לאנשים לא מנוסים לגעת בעולם האלקטרוניקה, כלי נהדר למימוש קונספטים בצורה זריזה וחסכונית ואפשר ללמוד ממנו המון, אין מה לומר מדובר בידידות חדשה, החלטתי לפתוח עבור הלוח הזה דף מרכזי בבלוג כי מדובר פה רק על ההתחלה ובעתיד אני אכתוב מאמרים נוספים בנושא ,אין ספק שהוא מרתק וזו הולכת להיות הרפתקה מטורפת ,אפשר לרכוש את הלוחות ברשת, מחיר ממוצע של Arduino Uno שהוא גרסה משופרת של Arduino Duemilanove הוא 100 ש"ח.

עכשיו תכלס איך זה נראה:


יאללה בלאגן...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה